Opublikowano:

Irlandia vs Skandynawia

Chyba znam jakąś inną Skandynawię. Zarobki u Ciebie, mówisz wyższe? Tak się składa, że pracowity człowiek w Norwegii, na początku drogi zawodowej, zarabia tu w przeliczeniu 80-100 złotych na godzinę. Poznałem masę Polaków, którzy przyjechali do Norwegii z Irlandii ze względu na masakryczne różnice w zarobkach.
Pensja dla wykwalifikowanych pracowników z jakimś sensownym stażem to nierzadko w przeliczeniu 15000 – 20000 złotych. Jeśli chcesz więcej, trzeba poszukać pracy w offshore, w branży wydobywczej.
Chyba nie muszę wspominać o tym jaka jest tam infrastruktura, szkolnictwo, zasiłki, służba zdrowia. Po polskie dzieci moich znajomych, z którymi mieszkałem, codziennie przyjeżdża darmowa taksówka – czarny mercedes i zabiera do szkoły. Państwo finansuje wszelkie pomoce naukowe, podręczniki, wyżywienie, sprzęt sportowy, wyjazdy krajowe i zagraniczne. Jedzenie w pracy, premie, dodatki na wakacje, zwroty kosztów transportu są na porządku dziennym.
Owszem, ceny w sklepach wysokie, drogie samochody i domy. Ale ceny paliw identyczne jak wszędzie, super tani prąd (elektrownie […]